Sr . Department

Achievement

Latest

Academic

Co-Curricular Academic

Computer Department

SCAVENGER HUNT ORGANISED BY TAGORE INTERNATIONAL ON 3rd AUGUST 2022

4 members of Team Quantum :

  • Satvik Saksena
  • Aadya Jha
  • Shreyas Anand
  • Rishit Sansanwal

Participated in the Offline Scavenger hunt organised by Tagore International on 3rd August 2022 and bagged the 2nd position.

“BETATEST”

ORGANISED BY

SANSKRITI SCHOOL ON 10th August 2022

Team Quantum participated in “BetaTest” organised by Sanskriti School on 10th August 2022 and secured the 1st position.

BAL BHARTI PUBLIC SCHOOL BYTE EVENT

ON 21ST AUGUST 2022

Team Quantum secured the 5th position and bagged a trophy for the same in Byte event organised by Bal Bharti Public School on 21st August 2022

G³ CLUB WINNING TROPHIES AND CERTIFICATES IN VARIOUS INTER SCHOOL EVENTS

G³ won trophies and certificates in various field of technology including online cryptic hunts, coding events, Gaming competitions.

Tagore International School Vasant Vihar ORDIN@TRIX22.0

Students of Computer Club participated in ORDIN@TRIX22.0 Fest in Tagore International School held on 03.08.2022.

The ORDIN@TRIX22.0 Fest provide a platform to the Students to showcase their talent, interact with students of other school and compete with best in Delhi.

  • Satvik Saksena – XII C
  • Shreyas Anand – XII C
  • Rishit Sansanwal –XI C
  • Aadya Jha – XII C

won the 2nd position Quest@Trix Competition 😎😎😎😎

GAMING EVENT ORGANISED BY BAL BHARTI PUBLIC SCHOOL

1st position secured by Neev Jain 10-B under the gaming event organised by Bal Bharti Public School on 21st August 2022.


Tagore International School Vasant Vihar ORDIN@TRIX22.0

Students of Computer Club participated in ORDIN@TRIX22.0 Fest in Tagore International School held on 03.08.2022.

The ORDIN@TRIX22.0 Fest provide a platform to the Students to showcase their talent, interact with students of other school and compete with best in Delhi.

  • Satvik Saksena – XII C
  • Shreyas Anand – XII C
  • Rishit Sansanwal –XI C
  • Aadya Jha – XII C

won the 2nd position Quest@Trix Competition 😎😎😎😎


Results Quantum

Sports

TABLE TENNIS ZONAL CHAMPIONSHIP

Directorate of Education

NCT Delhi

Directorate of Education NCT Delhi, Zone - 25, South East Distt. organized Table Tennis Zonal Championship at Summer Field School, Kailash Colony from 08/09/2022 to 09/09/2022. AFBBS Table Tennis teams were participated & achieved the Laurels for the school. The results are as follows:

Senior Boys (U - 19): Runner up

1 Revanta Choudhary XII-C
2 Satvik Saksena XII-C
3 Vipul Dhania XII-C
4 Parth Shukla XII-B
5 Aditya Garg XII-B

Sub Jr. Boys (U -14): Runner up

1 Tejas Singh VI-F
2 Aashray Shandilya VIII-F
3 Aarush Tiwari VI-F
4 Shivansh Giri VII-A
5 Agastya Aviral VIII-A

ZONAL BASKETBALL CHAMPIONSHIP

Directorate of Education

NCT Delhi

Directorate of Education NCT Delhi, Zone - 25, South East Distt. organised Zonal Basketball Championship at Delhi Public School, Mathura Road and Kautilya Sardvodaya Co-ed Vidyalaya, Chirag enclave from 06/09/2022 to 07/09/2022.

AFBBS Basketball teams participated and results are as follows:

JR BOYS: WINNER

1 Karan Gaur XI-B
2 Karan Pandey XI-F
3 Anvay Malik X-D
4 Advaith Nair XI-C
5 Daksh Jamwal X-F
6 Sahil Tomar X-B
7 R. Sudarshan XI-C
8 Abhay Kr Sahay X-A
9 Dhruv XI-B
10 Harsh Gautam X-A
11 Viraj Chawla X-A
12 Aditya Negi IX-F

SR. GIRLS: RUNNER-UP

1 Diya XII-F
2 Prachi XII-F
3 Tayba Riza XII-F
4 Tanisha XII-E
5 Shreya Jha XII-A
6 Tashu Pal XI-C
7 Shreya Joshi XI-C
8 Sabreen Sandhu XII-E
9 Dhwani Gupta XI-B
10 Pragya Rai IX-D
11 Hrishica Singh IX-A
12 Parvara Lamakhattri XII-D

SUB JR GIRLS: WINNER

1 Arya Nibandhe VIII-D
2 Anushka VIII-A
3 Yashvi VII-B
4 Rishita Jamwal VII-E
5 Binal A Chiwal VII-E
6 Pranaya Kaur VIII-F
7 Samaira Marwah VIII-E
8 Ayushi IX-A
9 Shreya Thapiyal IX-E
10 Padmata Pandey VIII-C
11 Yashi Varshney VIII-F

JR. GIRLS: RUNNER-UP

1 Adrija Madhwal XI-D
2 Kayana Daruwala XI-B
3 Arika Kashyap X-F
4 Shikha Jha XI-C
5 Shourya Bagoi XI-B
6 Deepika Singh X-D
7 Avlokita Panesar IX-A
8 Anushka Sahay IX-C
9 Khanak Singh IX-C
10 Swapnita Singh IX-C
11 Yashi Singh IX-C

SUB JR. BOYS-WINNER

1 Kushaj Praful IX-A
2 Shreyas Sen VIII-D
3 Abhinav Pathania VIII-D
4 Lalit Kumar VIII-C
5 Shashwat Mishra VIII-B
6 Akshit Kashayap VII-A
7 A. Pranav VII-A
8 Veer Singh VII-F
9 Snehil Vasistha VIII-F
10 Siddharth Panth VII-E
11 Paarth Panth VII-E
12 Advaith M. Menon VIII-D

BADMINTON ZONAL CHAMPIONSHIP

Directorate of Education

NCT Delhi

Directorate of Education NCT Delhi , Zone - 25, South East Distt. organised Badminton Zonal Championship at Mata Gujri Public School, Greater Kailash from 23/08/2022 to 27/08/2022.

AFBBS Badminton Boys and Girls U-14, U-17, U-19 teams participated and achieved unprecidented Laurels for the school. The results are as follows:

Senior Girls ( U - 19): Winner

1 Tayba Riza XII-E
2 Sai Rithya Reddy XII-F
3 Saumya Chauhan XII-B
4 Aarushi Pant XI-E

Junior Girls (U - 17): Runner – Up

1 Soumya Tyagi XI-E
2 Naisha Arora IX-C
3 Chaitra Lieesa IX-B
4 Amolika Yadav X-E
5 Anika Kohli X-E

Sub Jr.Girls (U -14): Winner

1 Mahika Rai IX-B
2 Saumya Rai VIII-D
3 Vaishnavi Krishnmurty VI-F
4 Ishita Sehrawat VIII-B
5 Sannidhi Chandel VII-F

Senior Boys ( U - 19): Winner

1 Savarna Mallick XII-A
2 Nibhendra Deo XII-C
3 Vipul Dhania XII-C
4 Arpit Panwar XII-C
5 Krish Sofat XII-C

Junior Boys (U - 17): Winner

1 Krish Puri XI-B
2 Manas Shori X-E
3 Aditya Garg XII-B
4 Chelikani Aarav X-B
5 Akshat Kumar XI-B

Sub Jr.Boys (U -14): Winner

1 R.K. Madeshwaran VI-B
2 Manepalli Janav VIII-B
3 Satwik Srivastava VIII-F
4 Siddhant Yadav IX-D
5 Yuvan Karthik VIII-A